Vad är fiskblandning?

Vi bor i USA och älskar dinna websites~ Tack!

Nu vill vi göra vinter fisksoppa, men vi vet inte riktigt vad "fiskblandning" är. Skulle du kunna hjälpa oss?

- Aline och Ann-Charlotte från Washington DC

Fiskblandning är en färdig mix av olika sorters fisk och skaldjur.

En snabblösning för den som inte vill handla olika sorter och blanda själv.

Hoppas ni hittar det ni behöver i butiken och lycka till med soppan!



Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt




Fråga kocken!

Fråga kocken!

Ställ din fråga:
Namn/signatur: 
Din epost (om du vill att vi meddelar dig när du fått svar): 
Jatack, jag vill gärna ha pepparochsalts nyhetsbrev. Ingen spam, ingen reklam - bara våra matnyheter. Du kan när du vill avbeställa prenumerationen.

Tips från LitteraturMagazinet: Martin Widmark är en av Sveriges mest utlånade författare och har skrivit "Simborgarmysteriet" som är den senaste boken om Lasse och Maja.


Buffé

Planera sommarens buffé

Buffé är en avslappnad bjudform som ger mycket valfrihet. Säsong för sparris - vi bjuder på buffévarianter som sparris med parmesan eller parmaskinka!

Du nalkas ljuva sommar, med studentfester, skolavslutning och bröllop. Vem vill stå mer än nödvändigt vid spisen då? Enkla tillbehör som färskost, marinerade vita bönor eller ajvarröra kan stå färdiga i förväg, liksom ostpaj.

På buffén kan alla hitta något att tycka om. Klassiker som potatissallad och inkokt lax går alltid hem. Komplettera med focaccia och goda ostar - festen är i land!

 buffemat.se

Gröt

Dagens viktigaste mål

Starta dagen med en rykande skål gröt! Varför inte en klassisk mannagrynsgröt med bär och mjölk?

gröt.com

Lakritskaka

Svart som lakrits

En kladdkaka utan choklad? Smaksätt med lakrits och du har en lakritskladdkaka!

kladdkakor.se


Bakakaka

Kafferep

Småkakor som smälter i munnen... Blanda modern och klassiskt och servera läckra småkakor till latten!

Förr var ett välfyllt kakfat en förutsättning för ett lyckat kalas. Och många klassiska småkakor tål att provas! De är lättbakade, går fort att göra och smakar fantastiskt till kaffet!

Baka finska pinnar, chokladbröd, drömmar, syltkakor eller prova ett nytt recept på russinkakor och du kommer snart att stå där med sju sorters småkakor på fatet.

De flesta småkakor tål dessutom att frysas eller förvars i rumstemperatur lång tid. Om det nu blir några kvar att spara efter provsmakningen vill säga...

 bakakaka.se


Tacos

Tomatsalsa För många är tacos ett måste på fredagskvällen. Gör tacokvällen till riktig fest med dina hemlagade såser och tillbehör!

Glassrecept

Chokladglass Med glassmaskin gör du enkelt den allra godaste glassen. Hemlagad chokladglass kan ingen motstå!
Prenumerera direkt! Gratis!

Soppa

Ölsoppa med apelsin Som förrätt, huvudrätt eller desert. Serverade varma eller kalla, milda eller smakrika - soppor finns av alla slag
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...