Laxsoppa med musslor och aioli

Du behöver (4 personer)

  • 500 g laxfilé
  • 500 g skalade musslor, färska eller konserverade
  • 2-4 salladslökar
  • 2-4 potatisar
  • 2 msk olivolja eller smör
  • 1 liter fiskbuljong (tärningar eller fond)
  • timjan, gärna färsk
  • peppar

  • Aioli

Gör så här

Koka buljongen

Skölj och strimla salladslöken. Skala och riv potatisen.

Fräs lök och potatis i olja eller smör i en gryta - låt dem inte få färg.

Häll på buljongen och krydda. Koka under lock cirka 10 minuter.

Under tiden: dela fisken i lagom stora delar för soppan.

Lägg ner fisken i grytan och häll i eventuellt spad från musslorna (vänta med musslorna!). Låt sjuda i 3-4 minuter. Tag grytan från värmen och lägg i musslorna.

Servera med aioli, gärna nybakt bröd och ett gott vitt vin.

 


Kommentar av Kurre i Umeå
10 december 2009

Fantastiskt enkelt och väldigt gott. Har serverat denna soppa som förrätt flera gånger och det har blivit succe varje gång.


Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Vardagsfest

Dragongryta

Ingenting går upp mot smaken av dragon och svamp... Laga en festegryta som lockar fram det bästa ur helgen!

helgmenyn.se

Scones

Fika om 15 minuter

Lyxigt nybakat på några minuter? Scones är alltid rätt svar!

scones.se


Fredagsmys

Äntligen fredagstacos!

Älskade fredag! Vi sparkar igång helgen med tacokväll hemma.

Fredagsmys är ett måste för att varva ner efter veckan. En tacokväll med hemgjord bönsalsa, egen tacokrydda och god köttfärssås räcker utmärkt.

Varma quesadillas eller enchiladas är snabbt ordnade och med vitlökssås eller en god guacamole till är vi nära fredagsmysets himmelrike.

Vill du höja ribban ännu en bit? Allra godast blir det förstås med hembakade tortillas! 

 tacorecept.nu


Hembakat bröd

Finns det något som går upp mot doften av nybakat bröd? Satsa på ett gott surdegsbröd som passar både till mat och som frukostbröd.

Snabba scones

Grahamscones. Snabbaste vägen till nybakat stavas scones. Här med lite grövre mjöl och mycket smak!
Prenumerera direkt! Gratis!

Surdegsbröd

Finaste limporna Blir höstens projekt surdegsbakning? Prova ett gott basrecept med råg.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...